Upute za roditelje tijekom prilagodbe

Moguća ponašanja djece u procesu prilagodbe na vrtić

Prvih dana boravka u vrtiću dijete može:

• oštro protestirati
  • svoju bespomoćnost izražavati nesretnim plačem i pasivnošću
  • odbijati kontakt s odgajateljem, ili suprotno tome, biti potpuno orijentirano na njega
  • čvrsto držati svoju dudu, bočicu, gazu (prijelazni objekt)
  • odbijati hranu ili slabo jesti
  • kratko i nemirno ili uopće neće spavati
  • ljutnju, što ne može izmijeniti situaciju, izražavat će vrištanjem, zvanjem mame i tate, agresijom usmjerenom na drugu djecu, odgajatelje, stvari itd..

Ponašanja roditelja koja će olakšati dijetetovu prilagodbu na vrtić
  • Pozitivan stav roditelja prema vrtiću
  • Povjerenje u osobe koje će se u vrtiću brinuti za njegovo dijete
  • Boravak s djetetom u vrtiću tijekom prvog dana
  • Aktivno uključivanje roditelja u igru i aktivnosti u odgojnoj grupi.
  • Redovito dovođenje djeteta u vrtić. Svakodnevnim dolaskom dijete uči slijed radnji (dolazak u vrtić - odlazak roditelja - boravak u vrtiću - povratak roditelja nakon određenog vremena
  • Donijeti stvar uz koju je dijete emocionalno vezano (dudu, flašicu, gazu, dekicu, omiljenu igračku i sl.) i uz koju se može umiriti (tzv. prijelazni objekt)

Kada ostavlja dijete u vrtiću roditelj treba:
  • u terminima koje dijete razumije, definirati količinu vremena koju će dijete provesti samo, bez roditelja (npr. "…idem kupiti novine; idem na posao" i sl.).
  • naglasiti potpunu vjerojatnost svog povratka ("kad to obavim vratit ću se po tebe").
  • navesti odgajatelja kao osobu koja će se brinuti o djetetu ("teta će te čuvati dok se ja ne vratim").
  • definirati aktivnosti u koje se dijete može uključiti za vrijeme boravka u vrtiću ("ti se igraj s kockama dok se ja ne vratim po tebe").
  • kratko se opraštati s djetetom. U protivnom roditelj ostavlja dojam nepovjerljive i nesigurne osobe što nepovoljno utječe na dijete. Roditelji se iz istog razloga ne bi smjeli zadržavati u vidokrugu djeteta (npr. na hodniku, viriti kroz prozor u djetetovu sobu i sl.).
  • Pri povratku po dijete roditelji se ne zadržavaju dugo u sobi (kako ne bi predstavljali uznemiravajući faktor za ostalu djecu). Sa svojim djetetom mogu se, prema želji i potrebi, zadržati/poigrati na hodniku.

Želimo Vam ugodan boravak u vrtiću, brzu i što bezbolniju prilagodbu!